ICTP 2011 Scientific Committee

Back to front page

Allix, O. (France)
Allwood, J. M. (UK)
Altan, T. (USA )
Arentoft, M. (Denmark)
Aretz, H. (Germany)
Arif, A. F. M. (Saudi Arabia)
Ataka, M. (Japan)
Atkins, A. G. (UK)
Atkinson, H. V. (UK)
Audy, J. (Australia)
Awiszus, B. (Germany)
Azushima, A. (Japan)
van Bael, A. (Belgium)
Balan, T. (France)
Bambach, M. (Germany)
Banabic, D. (Romania)
Bariani, P. F. (Italy)
Barlat, F. (Korea)
Batoz, J.-F. (France)
Bay, N. (Denmark)
Bay, F. (France)
Behrens, A. W. (Germany)
Behrens, B.-A. (Germany)
Beygelzimer, Y. (Ukraine)
Bigot, R. (France)
Bocharov, Y. (Russia)
Boer, C. R. (Switzerland)
van den Boogaard, A. H. (NL)
Bramley, A. N. (UK)
Brosius, A. (Germany)
Brunet, M. (France)
Bruschi, S. (Italy)
Buchmayr, B. (Austria)
Caceres, C. (Australia)
Canadinc, D. (Turkey)
Cao, J. (USA)
Cazacu, O. (USA)
Ceretti, E. (Italy)
Cesar de Sa, J. M. A. (Portugal)
Chang, Y. W. (Korea)
Chao, J. (China)
Chastel, Y. (France)
Chatti, S. (Germany)
Chenot, J.-L. (France)
Chinesta, F. (France)
Cser, L. (Hungary)
Plancak, M. (Serbia)
Ponthot, J.-P. (Belgium)
Ramaekers, F. (Netherlands)
Reimers, W. (Germany)
Rocha da Silva, A. (Brasil)
Rodic, T. (Slovenia)
Roll, K. (Germany)
Ruan, X. Y. (China)
Saanouni, K. (France)
de Saracibar, C. A. (Spain)
Schaeffer, L. (Brasil)
Schuöker, D. (Austria)
Shirizly, A. (Israel)
Shivpuri, R. (USA)
Siegert, K. (Germany
Cueto, E. (Spain)
Daehn, g. (USA)
Danckert, J. (Denmark)
Date, P. P. (India)
Dean, T. A. (UK)
Dohda, K. (Japan)
Duflou, J. (Belgium)
Emmens, W. C. (Netherlands)
Engel, B. (Germany)
Engel, U. (Germany)
Filice, L. (Italy)
Fratini, L. (Italy)
Geiger, M. (Germany)
Geijselaers, H. J. M (Netherlands)
Giardini, C. (Italy)
Gelin, J.-C. (France)
Ghiotti, A. (Italy)
Golovashchenko, S. F. (USA)
Gracio, J. (Portugal)
Groche, P. (Germany)
Groenbaek, J. (Denmark)
Habraken, A. M. (Belgium)
Hartley, P. (UK)
Heo, Y. M. (Korea)
Hirt, G. (Germany)
Hoffmann, H. (Germany)
Homberg, W. (Germany)
Hopperstad, O. S. (Norway)
Hora, P. (Switzerland)
Hoshino, M. (Japan)
Huetink, H. J. (Netherlands)
Huh, H. (Korea)
Hwang, S.-M. (Korea)
Hwang, Y.-M. (Taiwan)
Im, Y.-T. (Korea)
Ishikawa, T. (Japan)
Jeswiet, J. (Canada)
Jyhwen, W. (USA)
Kaftanoglu, B. (Turkey)
Kanetake, N. (Japan)
Kang, C. G. (Korea)
Kawai, K.-I. (Japan)
Kawalla, R. (Germany)
Keum, Y. T. (Korea)
Kim, H.-Y. (Korea)
Kim, Y. H. (Korea)
Simsir, C. (Germany)
Standring, P. (UK)
Steinhoff, K. (Germany)
Svendsen, B. (Germany)
Tekkaya, A. E. (Germany)
Thoms, V. (Germany)
Tirosh, N. (Israel)
Tisza, M. (Hungary)
Tozawa, Y. (Japan)
Utsunomiya, H. (Japan)
Vegter, H. (Netherlands)
Venkatesh, V. C. (USA)
Viehweger, B. (Germany)
Voelkner, W. (Germany)
Vollertsen, F. (Germany)
Kim, Y.-S. (Korea)
Kitamura, K. (Japan)
Kiuchi, M. (Japan)
Kleiner, M. (Germany)
Klocke, F. (Germany)
Koc, M. (USA)
Kocanda, A. (Poland)
Kolleck, R. (Austria)
Kopp, R. (Germany)
Korhonen, A. (Finland)
Krallics, G. (Hungary)
Kuwabara, T. (Japan)
Kuzman, K. (Slowenia)
Lagergren, J. (Sweden)
Lang, L. (China)
Lee, J. H. (Korea)
Lee, R. S. (Taiwan)
Lee, Y. S. (Korea)
Lehnert, W. (Germany)
Lenard, J. G. (Canada)
Liewald, M. (Germany)
Lin, J. (UK)
Lindgren, J.-E. (Sweden)
Livatyali, H. (Turkey)
Long, H. (UK)
Mamalis, A. G. (Greece)
Manabe, K.-I. (Japan)
Martins, P. A. F. (Portugal)
Massoni, E. (France)
Matsumoto, R. (Japan)
Mattiasson, K. (Sweden)
Merklein, M. (Germany)
Micari, F. (Italy)
Misiolek, W. Z. (USA)
Montmitonnet, P. (France)
Moon, Y. H. (Korea)
Mori, K. (Japan)
Music, O. (UK)
Nakagawa, T. (Japan)
Neitzert, T. (New Zealand)
Neugebauer, R. (Germany)
Ngaile, G. (USA)
Ollilainen, V. (Finland)
Palkowski, H. (Germany)
Park, S. H. (Korea)
Pietrzyk, M. (Poland)
Wagoner, R. (USA)
Worswick, M. (Canada)
Xie, J.-X. (China)
Yanagimoto, J. (Japan)
Yang, D.-Y. (Korea)
Yang, H. (China)
Yang, M. (Japan)
Yoon, J.-W (USA)
Yoshino, M. (Japan)
Yuan, S. J. (China)
Zhang, K. (China)
Zhang, S. H. (China)
Zhao, Z. (China)
Zhou, X.-B. (China)

Organizing Committee

Chairmen
Hirt, G. (Germany)
Kleiner, M. (Germany)
Tekkaya, A. E. (Germany)
Members
Awiszus, B. (Germany)
Behrens, A. W. (Germany)
Behrens, B. A. (Germany)
Engel, B. (Germany)
Geiger, M. (Germany)
Groche, P. (Germany)
Hoffmann, H. (Germany)
Homberg, W. (Germany)
Kawalla, R. (Germany)
Klocke, F. (Germany)
Kopp, R. (Germany)
Lehnert, W. (Germany)
Liewald, M. (Germany)
Merklein, M. (Germany)
Neugebauer, R. (Germany)
Palkowski, H. (Germany)
Siegert, K. (Germany)
Steinhoff, K. (Germany)
Thoms, V. (Germany)
Viehweger, B. (Germany)
Voelkner, W. (Germany)
Vollertsen, F. (Germany)

Standing Advisory Board

Chairman
Kiuchi, M. (Japan)
Members
Allwood, J. M. (UK)
Bariani, P. F. (Italy)
Bay, N. (Denmark)
Chastel, Y. (France)
Chenot, J. L. (France)
Geiger, M. (Germany)
Hirt, G. (Germany)
Kang, C. G. (Korea)
Kocanda, A. (Poland)
Kopp, R. (Germany)
Lahoti, G. (USA)
Martins, P.A.F. (Portugal)
Osakada, K. (Japan)
Shivpuri, R. (USA)
Tekkaya, A. E. (Germany)
Tisza, M. (Hungary)
Yanagimoto, J. (Japan)
Yang, D. Y. (Korea)
Yuan, S. J. (China